Upadłość konsumencka
Wpadłeś w spiralę zadłużenia? Moim celem jest oddłużanie osób fizycznych.
Przygotowanie wniosku, reprezentacja sądowa, wsparcie merytoryczne, indywidualne podejście, dyspozycyjność i łatwa komunikacja
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie upadłościowym. Skutecznie przeprowadziłem wiele postępowań upadłościowych zakończonych kompleksowym oddłużeniem moich klientów. Przy prowadzeniu spraw zapewniam dyspozycyjność i łatwą komunikację, co sprzyja współpracy i tworzeniu przyjaznych relacji. Jeżeli z różnych przyczyn wpadłeś w spiralę zadłużenia i zastanawiasz się, czy spełniasz warunki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej – skontaktuj się ze mną. Wspólnie przeanalizujemy Twoją sytuację i razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Nie wiesz od czego zacząć?
Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
Krok I.
Poznaj swojego adwokata!
Dowiedz się co mogę dla Ciebie zrobić w celu umorzenia Twoich zobowiązań.
W postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej otrzymasz świadczoną przeze mnie pełną pomoc prawną polegającą na:
analizie sytuacji dłużnika pod kątem spełnienia przesłanek do ogłoszenia upadłości
sporządzeniu i złożeniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
reprezentowaniu dłużnika przed sądem w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
W postępowaniu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zapewnię Tobie pomoc prawną polegającą na:
reprezentacji upadłego konsumenta w postępowaniu po ogłoszeniu upadłości
ochronie interesu prawnego upadłego konsumenta we wszystkich incydentalnych i wpadkowych postępowaniach towarzyszących postępowaniu po ogłoszeniu upadłości
reprezentowaniu upadłego konsumenta przed syndykiem wyznaczonym przez sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości
przygotowaniu wniosku o plan spłaty wierzycieli bądź umorzenie zobowiązań w całości
Krok III.
Upadłość konsumencka w 2020 r. Koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi wybranymi przeze mnie zmianami w upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka po nowemu w 2020 r.
W dniu 24 marca 2020 r. weszła w życie obszerna nowelizacja przepisów prawa upadłościowego. W szczególności istotnie zmieniły się przepisy regulujące postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nowelizacja ta jest na tyle znacząca, że można bez wątpienia uznać, iż mamy do czynienia z częściową zmianą formuły procedury umożliwiającej oddłużenie konsumentów. Zmianie uległo bowiem nie tylko postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, lecz także postępowanie upadłościowe, które następuje po rozpoznaniu i uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Czy nowa upadłość konsumencka to zmiana na lepsze?
Wprowadzone regulacje mają swoje plusy i minusy, które każdorazowo należy rozpatrywać przez pryzmat interesu strony, którą reprezentujemy – dłużnik albo wierzyciel. Konsumenci rozważający złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości powinni posiadać pełną wiedzę dotyczącą zmian, jakie nastąpiły w procedurze upadłościowej dedykowanej dla konsumentów. Zapoznanie się ze zmianami powinno nastąpić jeszcze przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Uruchomienie procedury upadłościowej niesie bowiem ze sobą szereg nieodwracalnych i doniosłych dla upadłego skutków.
Przeszkody w oddłużeniu konsumenta.
Przede wszystkim nowelizacja ustawy prawo upadłościowe przesunęła kluczowy dla dłużnika moment, którego pomyślny przebieg determinuje dalszą możliwość umorzenia zobowiązań. Mowa tutaj o badaniu przez sąd przyczyn niewypłacalności dłużnika. W poprzednim stanie prawnym – na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości – sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli dłużnik doprowadził do swej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Decydujący dla dłużnika moment następował zatem we wstępnej fazie procedury upadłościowej, tj. w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Przesłanki negatywne według nowej upadłości konsumenckiej.
Nowe przepisy regulujące upadłość konsumencką stanowią, że przyczyny niewypłacalności dłużnika z zasady są przedmiotem analizy sądu w późniejszym etapie procedury upadłościowej. Moment ten następuje dopiero po zgłoszeniu wierzytelności przez wierzycieli oraz po likwidacji majątku upadłego wchodzącego w skład masy upadłości. Wówczas kolejnym etapem jest ustalenie przez sąd planu spłaty wierzycieli albo umorzenie zobowiązań bez jego ustalania. To właśnie ten moment należy uznać za kluczowy dla dłużnika. Zgodnie z art. 49114a ustawy prawo upadłościowe sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań bez jego ustalania (…) m.in., jeżeli upadły doprowadził do swej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań. Oznacza to, że nie każdy konsument może skorzystać z dobrodziejstwa oddłużenia oraz, że nie należy w żadnym wypadku umniejszać wagi odpowiedniego przygotowania wniosku o ogłoszenie upadłości, zwłaszcza w zakresie jego należytego uzasadnienia.
Ile trwa plan spłaty wierzycieli?
Istotnej zmianie uległa regulacja, na podstawie której sąd określa w jakim czasie upadły zobowiązany jest spłacać zobowiązania uznane na liście wierzytelności, niewykonane w toku postępowania na podstawie planów podziału. W poprzednim stanie prawnym okres ten wynosił maksymalnie trzydzieści sześć miesięcy. Po nowelizacji okres spłaty wierzycieli uzależniony jest od stopnia zawinienia dłużnika. Sąd przyjmuje okres spłaty wierzycieli nie dłuższy niż trzydzieści sześć miesięcy, w trakcie którego upadły jest obowiązany spłacać swych wierzycieli. Jednak w przypadku ustalenia przez sąd, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy ani dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.
Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty.
Tak jak przed nowelizacją przepisów prawa upadłościowego wciąż istnieje możliwość umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty, na podstawie którego upadły spłaca swych wierzycieli. Jeżeli osobista sytuacja upadłego wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat wierzycieli w ramach planu spłaty, wówczas sąd powinien umorzyć zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Zupełną nowością jest natomiast wprowadzenie przez ustawodawcę instytucji warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego. Jeżeli niezdolność upadłego do dokonywania spłat wierzycieli w ramach planu spłaty jest przejściowa to sąd powinien warunkowo umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty.
Pre-pack w upadłości konsumenckiej.
W ramach dodanego art. 4912 ust. 1a ustawy prawo upadłościowe ustawodawca rozwiał pojawiające się w środowisku zastrzeżenia dotyczące możliwości przeprowadzenia przygotowanej likwidacji (tzw. pre-pack) w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obecnie w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania bez wątpienia może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży składników majątku o znacznej wartości. Pre-pack ma na celu szybkie i większe zaspokojenie wierzycieli oraz ponad wszystko powinien prowadzić do skrócenia trwania postępowania upadłościowego.
Krok IV.
Uzyskaj odpowiedź na najczęściej zadawane pytania z zakresu upadłość konsumenckiej.
Kim jest syndyk?
Syndyk masy upadłości jest podmiotem prywatnym, który pełni w postępowaniu upadłościowym funkcję organu o charakterze publicznoprawnym. Działa on w imieniu sądu, który go wyznaczył, nie reprezentuje upadłego, ani jego wierzycieli. W związku z tym syndyk przeprowadza postępowanie upadłościowe podmiotów i osób względem, których ogłoszono upadłość.
Czym zajmie się syndyk?
Działania syndyka zmierzają przede wszystkim do zlikwidowania majątku upadłego i zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Syndyk posiada szereg uprawnień umożliwiających uzyskanie od organów administracji rządowej, samorządów terytorialnych i innych instytucji publicznych wszelkich danych, które mają związek z majątkiem upadłego.
W postępowaniu upadłościowym syndyk masy upadłości podejmuje czynności na rachunek upadłości, ale w imieniu własnym.
Upadłość konsumencka bez majątku. Co warto wiedzieć?
W przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej brak majątku dłużnika nie stanowi podstawy do oddalenia wniosku – nie jest to żaden z ustawowych warunków, a więc sąd może ogłosić upadłość konsumenta, który nie posiada żadnego majątku. W przypadku gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest funduszów na ich pokrycie, koszty te tymczasowo pokrywa Skarb Państwa.
Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?
Nie wchodzą do masy upadłości m.in.:
- przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, np. lodówka, pralka, odkurzacz
- ubranie codzienne, ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu
- narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika
- wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu
- prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu.
Ponadto sędzia-komisarz na wniosek upadłego lub syndyka może w inny sposób określić część dochodu upadłego, która nie wchodzi do masy upadłości zgodnie z ust. 1a lub 1b, biorąc pod uwagę szczególne potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich stan zdrowia, potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości ich zaspokojenia.
Jaką część wynagrodzenia za pracę upadłego może zająć syndyk?
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę dokonywane przez syndyka na zaspokojenie roszczeń wierzycieli (innych niż alimenty) nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia uzyskiwanego przez dłużnika. Jednak zupełnie wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli dłużnik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, kwota wolna od potrąceń ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Wynagrodzenie a alimenty.
W przypadku przysługiwania przeciwko upadłemu roszczenia z tytułu świadczenia alimentacyjnego potrącenie może być dokonane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Warto zwrócić uwagę, że nie obowiązuje tutaj zasada kwoty wolnej od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Co dzieje się po ogłoszeniu upadłości konsumenta?
Uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w ramach którego m.in. wyznacza syndyka masy upadłości. W związku z tym jest on organem postępowania o charakterze publicznoprawnym. Syndyk masy upadłości przeprowadza postępowanie upadłościowe przez:
1) ustalenie składu i wartości masy upadłości (przygotowanie spisu inwentarza);
2) sporządzenie listy wierzytelności;
3) dokonanie planu podziału;
4) likwidację majątku.
Na czym polega przygotowanie spisu inwentarza przez syndyka?
Po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości syndyk przystępuje do ustalania składu masy upadłości. Z tego powodu ustalenie składu masy upadłości następuje przez sporządzenie spisu inwentarza oraz spisu należności.
Spis inwentarza obejmuje:
1) prawa;
2) objęte ruchomości;
3) nieruchomości i użytkowanie wieczyste;
4) środki pieniężne zgromadzone przez upadłego.
Spis inwentarza może podlegać uzupełnieniu w miarę obejmowania przez syndyka kolejnych składników majątkowych. Wraz ze sporządzeniem spisu inwentarza syndyk dokonuje oszacowania majątku wchodzącego do masy upadłości. W końcu syndyk może zlecić oszacowanie biegłemu. Wycena nieruchomości z zasady następuje w drodze wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Pozostałe składniki majątku mogą zostać oszacowane przez syndyka o ile posiada odpowiednią wiedzę.
Sporządzenie listy wierzytelności przez syndyka. Co warto wiedzieć?
Syndyk sporządza listę wierzytelności po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności, określonego w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Czyli po upływie trzydziestu dni od obwieszczeniu o upadłości dłużnika. Lista wierzytelności może obejmować wierzytelności wskazane w przekazanych przez sędziego-komisarza zgłoszeniach wierzytelności oraz wierzytelności podlegających umieszczeniu na liście z urzędu. Na końcu sędzia-komisarz dokonuje merytorycznej kontroli rozstrzygnięć syndyka zawartych w treści listy wierzytelności po jej obwieszczeniu.
Krok V.
Skontaktuj się ze mną – odpowiem na Twoje pytania.
Wspólnie przeanalizujemy Twoją sytuację i razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Alimenty w postępowaniu upadłościowym
Wstęp. Wszyscy wiemy, jak bardzo dotkliwe reperkusje mogą towarzyszyć uprawnionemu do alimentów, w sytuacji gdy dłużnik alimentacyjny przestaje wykonywać swój obowiązek. Alimenty są wyjątkowym stosunkiem zobowiązaniowym i wynikająca z niego cykliczna należność...